کسانی که دوره‌های قبل رد صلاحیت شده‌اند ثبت نام نکنند/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کارایی لازم را ندارد

کسانی که دوره‌های قبل رد صلاحیت شده‌اند ثبت نام نکنند/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کارایی لازم را ندارد

[ad_1]

گروه سیاسی-رجانیوز: سخنگوی شورای نگهبان امروز(دوشنبه) در نشست خبری، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و روز خبرنگار و گرامی داشت یاد و خاطره خبرنگارانی همچون مرحوم مردوخی، عبدالمحمدی و روح الله رجایی، به بیان نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات مجلس و دولت پرداخت و گفت: جلسات شورای نگهبان هر هفته به طور مستمر برگزار می‌شود که البته به دلیل شیوع بیماری کرونا، برخی از جلسات به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 

به گزارش رجانیوز، کدخدایی بیان کرد: نمایندگان مجلس نظری دارند مبنی بر اینکه با توجه به اینکه مجلس سازوکار نظارت مستمر بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را ندارد آن را به شورای نگهبان واگذار کنند.

 

وی افزود: پیش از این هم مجالس قبل طرح هایی را به شورای نگهبان ارسال کردند که با ایراد شورای نگهبان مواجه شد و منتظریم که مجلس طرح خود را ارسال کند اما اگر مانند طرح های قبل باشد شورای نگهبان ایراد می‌گیرد.

 

کدخدایی درباره نظارت بر رفتار نمایندگان نیز، گفت: نظارت یک امر عقلانی است و در قانون اساسی آمده است و در سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری هم به آن تصریح شده است و مجلس هم پیگیر است.

 

هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کارایی لازم را ندارد

وی افزود: در گذشته هم قانونی برای تشکیل هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تدوین شد که کارآیی لازم را نداشته است و پیشنهاد می‌شود که مکانیزم بهتری برای نظارت بر آنها وجود داشته باشد.

 

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان علاوه بر اینکه هر چهار سال یکبار نظارت بر رفتار نمایندگان دارد، بهتر است که در طول چهار هم بر رفتار نمایندگان نظارت شود.

 

کدخدایی همچنین درباره طرح مالیات بر مبنای خالی، اظهار داشت: مجلس یازدهم همت کرده است و در حوزه معیشت قوانین را به تصویب رسانده است اما ملاک ما برای ارزیابی طرح‌ها و لوایح مجلس مطابقت آن با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی است.

 

وی همچنین گفت: مصوبه مجلس درباره مالیات بر ارزش افزوده، ابهامات و ایراداتی دارد و شورای نگهبان این موارد را ایراد گرفته است و بررسی‌ها تا پایان وقت اداری امروز ادامه دارد و نتیجه نهایی به مجلس اعلام می شود.

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ایرادات متعدد به اساسنامه فدراسیون ورزش های آماتوری نیز وارد شد، گفت: یک ایراد این است که در این اساسنامه به منشور المپیک اشاره شده است اما معلوم نیست که این منشور مصوب کجاست و چه محتوایی دارد.

 

کدخدایی با بیان اینکه فقهای شورای نگهبان اعتقاد دارند که منشور و مفاد منشور برای ما ارسال شود، افزود: در این اساسنامه بحث منشور المپیک و قوانین مقررات داخلی است که هم عرض هم ذکر شده و در صورت تعارض، مشخص نیست که کدام باید مد نظر قرار گیرد.

 

وی گفت: همچنین در این اساسنامه زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی ذکر شده که مغایر با اصل ۱۵ قانون اساسی است.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره طرح گشایش اقتصادی، دولت با شورای نگهبان مشورت کرده است؟، اظهار داشت: خیر- لزومی هم ندارد که دولت در مباحث اقتصادی با ما مشورتی داشته باشد و صرفا اگر قانونی تصویب شود ما ورود می کنیم.

 

 تحول خاصی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک رخ نداده است

کدخدایی همچنین درباره احتمال برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی،گفت: هنوز اتفاق خاصی برای الکترونیکی شدن انتخابات نیفتاده است که با توجه به شیوع ویروس کرونا ضرورت آن بیشتر از گذشته است.

 

وی بیان کرد: وزارت کشور زحمات زیادی برای الکترونیکی شدن انتخابات انجام داده و جلسات متعددی با کارشناسان شورای نگهبان داشتند اما سلامت انتخابات و صیانت از رای مردم برای ما مهم است.

 

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: چه انتخابات الکترونیکی باشد و چه انتخابات سنتی باشد، باید نگاهمان به پاسداری و صیانت از رای مردم باشد.

 

کدخدایی درباره تحزب نیز، گفت: وجود احزاب می‌تواند در توسعه بحث های انتخاباتی موثر باشد و منجر به حل مشکلاتی شود که در نظام انتخاباتی ما وجود دارد.

 

وی تصریح کرد: الزاماً بحث احزاب با تصویب قانون حل نمی‌شود و نیازمند ارتقای مباحث حزبی در کشور هستیم و همه دستگاه‌ها باید اراده جدی برای حل این مشکلات و ارتقاء فرهنگ سیاسی و حزبی داشته باشند.

 

مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این نشست خبری که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضای باز برگزار شد،  درباره زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس، اظهار داشت: ستاد مبارزه با کرونا گفته که انتخابات دوره دوم مجلس با رعایت پروتکل های بهداشتی قابل اجراست و ظاهرا مخالفتی برای برگزاری انتخابات نیست و ستاد ملی کرونا هم مخالفتی نکرده است. فقط ممکن است تبلیغات انتخاباتی متفاوت شود تا تجمع ایجاد نشود.

 

توصیه انتخاباتی به داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بررسی انتخابات ریاست جمهوری  ۱۴۰۰ را آغاز کرده اید، گفت: شورای نگهبان هنوز ورود و اقدام در این زمینه نکرده است.

 

وی افزود: البته توصیه می شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت آنها تایید نشده است، در این دوره انتخابات شرکت نکنند.

 

سخنگوی شورای نگهبان درباره نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراهای شهر و روستا، گفت: برخی دوستان و نمایندگان دردوره های مختلف این اصرار را  داشته و دارند که شورای نگهبان این انتخابات ها را هم نظارت کند.

 

کدخدایی ادامه داد: باید ببینیم قانون در این باره چه چیزی را مقرر می کند که ما در آن راستا عمل خواهیم کرد.

 

وی در واکنش به اظهارات «علی مطهری» مبنی بر اینکه نظرات پژوهشکده شورای نگهبان حریت مجلس را گرفته است، گفت: پژوهشکده شورای نگهبان یک پژوهشکده علمی است و استقلال قوای سه گانه را مخدوش نکرده است و این حرف خنده دار است.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه فردی در یک دوره انتخابات تایید صلاحیت و در دوره دیگری ردصلاحیت می‌شود، تصریح کرد: درباره صلاحیت افراد در شورای نگهبان رای گیری می‌شود؛ یک دوره شاید تشخیص دهند که فردی رجل سیاسی است و در دوره دیگری شاید این تشخیص را ندهند.

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.