هزینه شش میلیون دلاری ایالات متحده برای براندازی دولت ملی ایران!/ نوه رئیس جمهور آمریکا، کارگردان کودتا در ایران

هزینه شش میلیون دلاری ایالات متحده برای براندازی دولت ملی ایران!/ نوه رئیس جمهور آمریکا، کارگردان کودتا در ایران

[ad_1]

گروه تاریخ-رجانیوز: اگر بخواهیم جدای از ترور سردار سلیمانی، کودتای نقاب، ماجرای طبس، شهادت 290 نفر مسافر هواپیمای ایرانی بر فراز خلیج فارس و حمایت تسلیحاتی و اطلاعاتی از رژیم بعث در جنگ ایران، یک اتفاق در تاریخ معاصر ایران را به‌عنوان نماد دشمنی ایالات متحده با مردم ایران انتخاب کنیم، آن حادثه کودتای 28 مرداد سال 1332 است. کودتایی که منجر به سقوط دولت ملی و قدرتمند شدن سلطنت پهلوی شد.

 

به گزارش رجانیوز، در 20 سال اخیر مقامات و رسانه‌های آمریکایی چندین بار به آمریکایی بودن کودتای 28 مرداد اعتراف کرده‌اند.

 

آوریل 2000، روزنامه نیویورک اقدام به انتشار گزارش «دونالد ویلبر» مامور سیا و برنامه‌ریز اصلی عملیات معروف به «تی. پی. آژاکس» کرد. در گزارشی که این روزنامه منتشر کرد، علاوه بر اذعان به نقش مستقیم ایالات متحده در کودتای 28 مرداد، به همکاری انگلیس نیز اشاره می‌کند. نیویورک تایمز همچنین به تلاش ایالات متحده و بریتانیا برای تسلط بر منابع نفتی ایران اشاره کرده و می‌نویسد: این سند نشان می دهد که واشنگتن و لندن به دنبال حفظ کنترل غرب بر نفت ایران بودند.

 

 

 

نیویورک تایمز فاش می‌کند که دو روز پس از پیروزی کودتا، مأموران سیا پنج میلیون دلار ارز وارد ایران کرده و در اختیار دولتِ بر آمده از کودتا قرار دادند.

 

 

این روزنامه درباره ناآرامی های ایجاد شده در ایران، به نقل از ویلبر می‌نویسد: آمریکایی‌ها اقدام به ایجاد آشوب و نا آرامی کردند و مردم ایران را مجبور کردند که بین بی ثباتی در کشور(روی کار ماندن مصدق) و بازگشت محمدرضا پهلوی به قدرت، یکی را انتخاب کنند و از همین رو بود که بخش قابل توجهی از مردم با برکناری مصدق موافقت کردند.

 

 

گرچه تاکنون انگلیسی‌ها ایفای نقش در کودتای 28 مرداد را تکذیب می‌کنند، اما روزنامه نیویورک تایمز در همین گزارش به همدستی بریتانیا با ایالات متحده نیز اشاره کرده و می‌نویسد: انگلیس طرح براندازی دولت مصدق را از سال 1952 کلید زد و ابتدا دولت ترومن آن را رد کرد. اما با روی کار آمدن آیزنهاور، نهایتاً آمریکا با طرح انگلیس موافقت کرده و در سال 1953 طرح براندازی به اجرا در آمد.

 

 

در همین رابطه نیویورک تایمز به دیدار ویلبر(از سوی آمریکا) و نورمن داربیشر(رئیس شعبه اطلاعاتی انگلیس) در قبرس نیز اشاره می‌کند.

 

 

نیویورک تایمز در ادامه به زمینه های شکل گیری کودتای 28 مرداد اشاره کرده و آن را ریشه در مبارزات مردم ایران برای ملی شدن صنعت نفت و قطع ید انگلیس از منابع نفتی ایران می‌داند: دولت انگلیس با تهدید و تحریم با ملی شدن صنعت نفت ایران مقابله کرد. اما پس از اینکه متوجه شد دکتر مصدق حاضر به عقب نشینی نیست، طرح براندازی را آغاز کرد.

 

 

در گزارش منتشره از سوی نیویورک تایمز آمده است که «آلن دالس» مدیر اطلاعات مرکزی یک میلیون دلار را برای سرنگونی مصدق اختصاص داده بود.

 

 

همچنین در گزارش نیویورک تایمز آمده که پس از حصول توافق بین ایالات متحده و بریتانیا برای براندازی دولت ملی ایران، عناصر سرویس اطلاعاتی آمریکا در ایران ترور شخصیتی دکتر مصدق را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

 

 

نیویورک تایمز در ادامه به جلسه دیگری بین افسران اطلاعاتی آمریکا و انگلیس در بیروت اشاره کرده و می‌نویسد: پس از این جلسه، رئیس میز خاور نزدیک سیا کرمیت روزولت(نوه روزولت) برای کارگردانیِ کودتا وارد تهران می‌شود.

 

 

شخص کرمیت روزولت در کتابی که به نام «ضد کودتا» منتشر کرده است، مسوولیت رهبری عملیات براندازی دولت دکتر مصدق را صریحاً برعهده گرفت.

 

این روزنامه آمریکایی در انتهای گزارش خود اعلام می‌کند: یک سال پس از کودتای 28 مرداد در ایران، ایالات متحده دولت قانونی گواتمالا را نیز سرنگون کرد و سیا نشان داد که می تواند دولت ها را در هر جای دنیا که هستند سرنگون کند.

 

 

*اسنادی که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرد*

در سال 1396 وزارت خارجه ایالات متحده برای اولین بار 375 سند مبنی بر دست داشتن آمریکا در کودتای 28 مرداد 1332 منتشر کرد.

 

 

 

اذعان وزیر خارجه اسبق ایالات متحده به نقش آمریکا در کودتای 28 مرداد

درست همان سالی که نیویورک تایمز اقدام به انتشار گزارش ویلبر کرد، مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا نیز در جمع اعضای نایاک(شورای آمریکاییان-ایرانیان) به ارتباط آمریکا با کودتای 28 مرداد اشاره کرده و گفت: آمریکا در سال ۱۹۵۳ در ساماندهی براندازی نخست وزیر محبوب مردم ایران، نقش چشمگیری بازی کرد. دولت آیزنهاور، به دلائل استراتژیک، اقدامات خود را موجه می‌دانست اما کودتا، برای توسعه سیاسی در ایران، به روشنی یک پسگرد بود. و اکنون به آسانی می‌توان دریافت که چرا بسیاری از ایرانیان، از این مداخله آمریکا در امور داخلی‌شان، همچنان ناخشنودند.

 

اعتراف اوباما

نه سال پس از اظهارات مادلین آلبرایت، باراک اوباما رئیس جمهور وقت ایالات متحده در دیدار سه‌روزه از کشورهای عربستان سعودی و مصر که در تاریخ ۱۲ تا ۱۵ خرداد ۱۳۸۸ (2 تا 5 ژوئن ۲۰۰۹) انجام شد، در نطق از پیش تنظیم‌شده خود در قاهره اذعان کرد که کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ کار آمریکا بوده است. اوباما در این رابطه گفت: «این موضوع منشا تنش بین ایالات‌متحده و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. ایران خودش را به دولتی قسم‌خورده در مخالفت با کشور من تعریف کرده ‌است و به‌راستی تاریخچه پرآشوبی بین ما وجود دارد. در میانه جنگ سرد، ایالات‌متحده، در براندازی دولت دموکراتیک انتخاب‌شده ایران، نقش بازی کرد.»

 

اذعان به آمریکایی بودن کودتا؛ این بار از سوی هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه اسبق آمریکا نیز در ۴ آبان ۱۳۹۰ (۲۶ اکتبر ۲۰۱۱) در دو مصاحبه اختصاصی مفصل و جداگانه با دو شبکه فارسی‌زبان با یادآوری اظهارات مادلین آلبرایت نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اشاره و از مردم ایران عذرخواهی کرد!

 

تأیید نقش آمریکا در کودتای 28 مرداد توسط جان کری

جان کری وزیر خارجه سابق ایالات متحده در فصل هفت کتاب خود تحت عنوان «سنای پیر» آورده است: «دالس به همراه برادرش آلن که در همان دوره مدیر سازمان سیا بود، روند انقلاب را در ایران معکوس کرده و شاه را دوباره به مقام خود بازگردانده بودند.»

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *