معرفی انواع بیماری های مقاربتی و روش های درمان آن

معرفی انواع بیماری های مقاربتی و روش های درمان آن

[ad_1]

اصطلاح بیماری مقاربتی (STD) برای اشاره به بیماری منتقل شده از شخص به شخص دیگر از طریق ارتباط و تماس جنسی استفاده می شود. با داشتن رابطه جنسی بدون محافظت از واژن، مقعد یا دهان با شخصی که مبتلا به بیماری آمیزشی است، فرد می تواند به یک STD مبتلا شود. به همین سبب در صورت رابطه جنسی محافظت نشده و مشکوک بهترین اقدام مراجعه به دکتر بیماری های مقاربتی برای تشخیص و درمان به موقع آنهاست.

قبل از اینکه با انواع بیماری های مراقبتی آشنا شوید ذکر این نکته قابل توجه است که درمان به موقع، پروسه مهمی در این نوع بیماری های آمیزشی به شمار می رود و از اثرات مخرب آن در بسیاری از موارد می کاهد. چنانچه رابطه ای پرخطر داشته اید و یا احساس می کنید به یکی از بیماری هایی که در ادامه ذکر می شود مبتلا هستید برای تشخیص و درمان می توانید با مراجعه به دکتر بیماری مقاربتی ابن سینا که از بهترین پزشکان فوق تخصص بیماری های مقاربتی است، مرحله تشخیص و درمان را هرچه زودتر شروع کنید.

انواع بیماری مقاربتی

بیماری های مقاربتی انواع بسیار مختلفی دارند که هر کدام شیوه تشخیص و درمان خود را دارد، به همین دلیل در ادامه تنها به شایع ترین و مهمترین این بیماری ها پرداخته شده است.

 

 

 

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا، دو بیماری باکتریایی بسیار شایع هستند که با آنتی بیوتیک هایی که به صورت خوراکی یا با تزریق تجویز می شوند، قابل درمان هستند. از آنجا که این دو اغلب با هم اتفاق می افتند، وقتی فردی به یکی از این عفونتها مبتلا می شود، بطور معمول توسط پزشک برای عفونت دیگر نیز درمان می شود. سوزش و تکرر ادرار و خارش شدید از علائم شایع این دو بیماری به شمار می رود.

تبخال ناحیه تناسلی

در مراحل اولیه، تبخال تناسلی با داروهای ضد ویروسی قابل درمان است. اگرچه این دارو می تواند طول و شدت شیوع را محدود کند، اما عفونت را به صورت کامل درمان نمی کند. به علاوه، استفاده روزانه از داروهای ضد ویروسی برای تبخال، می تواند احتمال انتقال به شریک جنسی را هم کاهش دهد. التهاب پوست، خارش و شکل گیری تاول در دستگاه تناسلی از علائم این بیماری به شمار می رود.

 

 ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

شخصی که مبتلا به HPV است، به صورت کامل، درمان نمیشود. با این وجود، بسیاری از عفونت های HPV با واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند. در موارد بسیاری این ویروس باعث زگیل تناسلی می شود و دکتر بیماری های مقاربتی می تواند زگیل های تناسلی ناشی از آن را با داروی های موضعی یا جراحی درمان کند، همچنین از طریق غربالگری مکرر با آزمایش پاپ اسمیر، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در یک زن که به دلیل همین ویروس رخ می دهد، قابل تشخیص و پیشگیری است.

سیفلیس

 اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، معمولاً در سال اول عفونت، سفلیس را می توان با تزریق عضلانی-مفصلی آنتی بیوتیک درمان کرد. شخصی که برای بیماری سفلیس تحت درمان قرار می گیرد، باید از رابطه جنسی خودداری کند تا اینکه زخم های ناشی از باکتری ها به طور کامل بهبود یابد و از آلوده شدن افراد دیگر جلوگیری کند. اگر فردی عفونت را زود تشخیص ندهد یا فوراً به دنبال معالجه نباشد، ممکن است به درمان طولانی تر با آنتی بیوتیک نیاز پیدا کند. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند پیشرفت کند و در مواردی حتی به مرگ بیمار منتهی شود.

اگرچه آنتی بیوتیک ها می توانند از بدتر شدن عفونت جلوگیری کنند، اما آنها نمی توانند صدمه ای که بدن از این بیماری دیده را بهبود بخشند.

هپاتیت آ

ویروس هپاتیت، کبد را آلوده می کند و ممکن است باعث درد شکم، حالت تهوع و استفراغ شود. در مواردی به تنهایی بدون نیاز به درمان از بین می رود اما در برخی از موارد، ممکن است به کبد آسیب جدی رسیده باشد و یا ممکن است باعث تهوع و استفراغ شدید شود که فرد بیمار باید در بیمارستان بستری شود.

هپاتیت ب

ویروس هپاتیت ب (HBV) می تواند باعث یک عفونت مادام العمر شود اما با داروهای ضد ویروسی قابل درمان است. افراد مبتلا به عفونت HBV نیاز به مراجعه به یک متخصص کبد دارند. این افراد باید مراقب باشند که این ویروس به شرکای جنسی خود منتقل نشود و شرکای جنسی در صورت عدم اطمینان باید حتماً واکسن هپاتیت B را دریافت کنند.

 

هپاتیت سی

ویروس هپاتیت C می تواند باعث ایجاد بیماری در کبد شود و یا به طور معمول می تواند یک عفونت مزمن بدون علامت باشد. همانند هپاتیت B، افراد مبتلا به HCV، ممکن است مبتلا به عفونت مادام العمر باشند و به همین دلیل همواره در معرض خطر انتقال ویروس به شرکای جنسی خود هستند.

 

شپش و زخم های پوستی

این بیماری های مقاربتی اغلب با خارش شدید و زخم، خود را نشان می دهند و خوشبختانه با رعایت بهداشت و مصرف کرم ها و داروهای موضعی تجویز شده توسط دکتر بیماری مقاربتی قابل درمان هستند و اغلب تبعات جدی به دنبال نخواهند داشت.

ایدز

یکی دیگر از بیماری های مقاربتی که رابطه جنسی یکی از راه های انتقال آن است و به بیماری خاموش معروف است، ایدز نام دارد. این بیماری در حال حاضر درمان خاصی ندارد ولی با برخی داروهای ضد ویروسی می توان اثرات آن را بر سیستم ایمنی بدن کم کرد.

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *