مبدل حرارتی چیست-مبدل حرارتی پوسته و لوله

چگالنده ها ، دیگ های بخار و مولدهای بخار در راکتورهای آب تحت فشار در نیروگاه های هسته ای ، تبخیرکننده ها و رادیاتورهای مورد استفاده در تهویه مطبوع و گرمایش ، دارای مکانیزم های چگالش و جوشش در یکی از سطوح مبدل های حرارتی می باشند. دارای ساختار شبکه چندلایه بوده که هر لایه مقداری انحراف (offset) نسبت به لایه مجاور بهاندازه نصف یک سلول دارد که دارای یک ورودی در امتداد هر دو محور عمود بر محور جریان است. در مبدل های حرارتی از نوع تماس مستقیم جریان بین آن ها دو مایع غیرمرکب ویا یک گاز ویا یک مایع می باشند.این مبدل ها به طور معمول از کارایی حرارتی زیادی برخوردارند. مبدل حرارتی تجهیزی است که برای تبادل حرارت بین دو یا چند سیال مورد استفاده قرار میگیرد. یعنی دو جریان سیال ، از یک انتها به مبدل وارد می شوند و هر دو در یک جهت جریان می یابند و از انتهای دیگر خارج می شوند. از آنجا که کانال های جریان کاملا کوچک هستند جریان قوی گردابه ای و توربولانس موجب بزرگ بودن ضرایب انتقال حرارت و افت فشارها می گردد به علاوه بزرگ بودن تنش برشی موضعی باعث کاهش تشکیل رسوب می شود

این موضوع کانال را مستعد برای تشکیل رسوب نماید،با توجه به این موضوع که این مبدلها نمی توانند به صورت مکانیکی تمیز شوند ، استفاده از این مبدل های صفحه ای پره دار منحصر به سیال های تمیز است. این مجموعه در وهله اول با استفاده از مواد بسیار مرغوب و نیروهای متخصص و فوق حرفه ای محصولاتی با دوام بی نظیر و با میفیت تولید می کند و به همین دلیل است که توانسته مشتریان بسیار به نامی را جذب خود نماید و در وهله دوم با قیمت گذاری منصفانه و مناسب و از آن مهمتر پشتیبانی محصولات بعد از خرید به یکی از بهترین های این صنف تولید و صنعتی در تهران و سراسر ایران تبدیل گشته است . همانطور که از نامش پیدا است، مبدل حرارتی وسیله ای است که گرما را از یک محیط جذب کرده و گرمای جذب شده را به محیط دیگر منتقل میکند. وقتی که معیار اصلی ما در انتخاب مبدل های حرارتی تحمل خوردگی بالا باشد مناسبترین گزینه مبدل حرارتی صفحه ای می باشد زیرا برگ برنده ی این مبدل در ساخت صفحات آن از مواد با تحمل خوردگی بسیار بالا میباشد و به عنوان مثال از موارد بسیار مهم استفاده این مبدل حرارتی میتوان به سیستم خنک کن مرکزی که از آب دریا به عنوان چاه گرمایی استفاده میکند ، اشاره کرد.

یعنی مثلا برای یک قیمت مبدل حرارتی 30 متر مکعب یک مبدل استخری مسی به سطح حرارتی 10 فوت مربع کفایت میکند. این نوع مبدل ها معمولا روی یک سطح با ارتفاع از زمین نصب می شوند تا قابلیت انتقال هوا میسر باشد. یکی از این زیر لایهها از ماده با رسانش حرارتی زیاد و دیگری مادهای با رسانش حرارتی کم است. جریان آرام در یک مجرا، عموماً در مبادله کن های فشرده گرما، سیستم های خنک کاری کرابوژنیک (دماهای خیلی کم)، گرمایش یا سرمایش سیال های سنگین (با لزجت بزرگ) از قبیل روغن ها، و کاربردهای متعدد دیگر، دیده می شود. راندمان مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو 95 درصد می باشد که در انتقال دما بین دو سیال آب به گاز یا روغن به آب و یا هوای فشرده به گاز به کار می رود همچنین در موارد زیادی برای انتقال دما مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع مبدل های حرارتی ، سیال سرد و گرم به طور مستقیم تماس حاصل نموده ( هیچ دیواره ای بین جریانهای سرد و گرم وجود ندارد ) و تبادل انرژی یا حرارت انجام می گیرد.

 

از همان ابتدای فعالیت هدف مدیران این واحد ارائه محصولاتی با کفیت مناسب بوده که رضایت مصرف کنندگان این محصولات طی سی و سه سال تولید، شاهدی است صادق در اثبات کیفیت و کارایی محصولات کارخانه سیسان. مبدل حرارتی صفحهای اساساً با توجه به سادگی نت و با توجه به نیازهای صنایع غذائی در دهه ۱۹۳۰ ابداع شد و طراحی بهینه آن در دهه ۱۹۶۰ با تکامل موثرتر هندسه صفحات، مونتاژ اجزا و مواد بهینه تر برای ساخت واشرهای مورد استفاده در این نوع مبدلها کارآمدتر از گذشته مورد بازبینی قرار گرفت و موارد استفاده از آنها به تمامی صنایع راه پیدا کرد و توانسته است از رقیب خود (مبدلهای لولهای) پیشی بگیرد. این نوع مبدل ها بیشتر در مقیاس های آزمایشگاهی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل تنوع بسیار زیاد محدودههای طراحی این نوع مبدلها که در نوع صفحات و آرایش آنها قابل بررسی است عملاً شرکتهای سازنده آنها اطلاعات محرمانه طراحی را اعلام نمیکنند.

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *