لفاظی ضد ایرانی وزیر دفاع انگلیس

[ad_1]

«بن والاس» وزیر دفاع انگلیس که در جریان سفرش به منطقه غرب آسیا به کشور‌های عمان و قطر سفر کرده است، در مصاحبه با شبکه قطری «الجزیره» گفت که لندن در ائتلاف منطقه‌ای آمریکا برای مقابله با ایران مشارکت خواهد کرد؛ ائتلافی که پیشتر واشنگتن از عضویت تل‌آویو و ابوظبی در آن خبر داده بود.

 

وزیر دفاع انگلیس شامگاه روز جمعه میهمان برنامه «لقاء الیوم» شبکه الجزیره بود و در آن به اعلام موضع لندن در قبال پاره‌ای از مسائل از جمله موضوعات مرتبط با ایران پرداخت.

 

مجری شبکه الجزیره در ابتدای این مصاحبه از وزیر دفاع انگلیس علت سفر وی به عمان و قطر را جویا شد که در مقابل در مقابل وزیر دفاع انگلیس پاسخ داد: «برای بریتانیا مهم است که حمایت خود را از هم‌پیماناش در منطقه نشان دهد. من به عمان رفتم و هم‌اکنون در قطر هستم. بریتانیا از‌ دهه‌های گذشته [تاکنون] از دوستان خود حمایت و به آنها کمک می‌کند. به نظر من تنها به خاطر شیوع ویروس کرونا نباید بریتانیا را از کمک به دوستانش و همکاری با آنها بازدارد».

 

مجری الجزیره: در راستای این حمایت، از اهمیت امنیت خلیج [فارس] برای بریتانیا صحبت کرده بودید با توجه به این مسئله، شاید بتوانیم درباره آخرین تحولات و آنچه «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره تشکیل یک پیمان راهبردی برای مقابله با ایران در منطقه گفت، صبحت کنیم. موضع شما در قبال این مسئله چیست؟

 

بن والاس در پاسخ به این سؤال مدعی شد: «ما بر این باوریم که ایران از نفوذ کینه‌توزانه خود برای از بین بردن ثبات منطقه استفاده می‌کند. این مسئله کمکی به هیچ یک از طرف‌ها نمی‌کند. برای بریتانیا و اروپا مهم است که تنگه هرمز را باز نگه داریم. ما برای تضمین ادامه تجارت، به حقوق بین‌الملل احترام می‌گذاریم. ما باید پیامی برای ایران ارسال کنیم درباره اینکه رفتارش قابل قبول نیست؛ اما در عین حال، بریتانیا می‌داند که میانجیگری برای حل اختلافات در منطقه ضروری است. همه می‌دانند بهترین راه [در این خصوص] این است که تجارتی آزاد وجود داشته باشد و ایران در آن مشارکت داشته باشد تا اینگونه به جمع کشورهای پیشرفته ملحق شود و عملا به حقوق بین‌الملل احترام بگذارد. ما تلاش می‌کنیم که به این دست پیدا کنیم. قطر این را می‌داند. قطر میان دو قدرت بزرگ در خلیج [فارس] قرار دارد از این رو بهترین کاری که می‌توانیم با هم انجام دهیم این است که با یکدیگر کار کنیم، با قطر و عمان، تا اینگونه تضمین کنیم که ما برای دست‌یابی به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز کمک می‌کنیم».

 

این ادعاهای بی‌اساس و همیشگی در حالی علیه ایران مطرح می‌شود که خود انگلیس در کشورهای منطقه بویژه در یمن دخالت دارد و باعث بی‌ثباتی در این کشور شده است. در همین ارتباط، روز پنجشنبه، رئیس هیأت مذاکره‌کننده صنعاء در واکنش به اظهارات اخیر سفیر انگلیس در یمن اعلام کرد، تمام جهان می‌داند که حمله عربستان و امارات به یمن و محاصره آن بر اساس دستور آمریکا و انگلیس بوده است.

 

والاس در ادامه پاسخ خود به سؤال مجری الجزیره گفت: «از این رو، بریتانیا در کنار فرانسه، آلمان، روسیه و چین از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند».

 

او در ادامه اظهارات خود با ادعای اینکه ایران در تلاش است به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند توافق هسته‌ای را «معاهده‌ای برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای» توصیف کرد.

 

مجری الجزیره: در ارتباط با این پیمان، که پامپئو در خصوص آن گفت اسرائیل و امارات عضو آن هستند، شما نیز یکی از طرف‌های آن خواهید بود؟

 

وزیر دفاع انگلیس در این خصوص گفت: «بله ما یکی از طرف‌هایش خواهیم بود. برای تضمین اینکه ما از نهادهایی حقوقی مثل سازمان ملل و شرکای خود در خاورمیانه استفاده می‌کنیم تا پیامی برای ایران بفرستیم درباره اینکه رفتارش قابل قبول نیست. ایران باید بپذیرد».

 

بن والاس در ادامه اظهاراتش ادعا کرد: «ایران اکنون شهروندان بریتانیایی و ایرانی را دستگیر می‌کند. ما بر این باوریم که ایران این افراد را به صورت غیرقانونی دستگیر می‌کند و از آنها به عنوان گروگان استفاده می‌کند به همین خاطر مهم است که این اقدام را متوقف کند و [این را] بداند».

 

مجری الجزیره: سال‌هاست که آمریکا و بریتانیا درباره خطر ایران صحبت می‌کنند شاید این مسئله حضور آمریکا را در عراق را تفسیر کند؛ اما حرکتی به سمت خروج نیروها و کاهش حضور آنها شکل گرفته. نظرتان درباره این گام آمریکا چیست؟

 

بن والاس در پاسخ به سؤال الجزیره ادعا کرد: «آمریکا همیشه اشاره داشته که می‌خواهد تعداد نیروهایش را کاهش دهد. آنها اکنون به آسیا به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود می‌نگرند؛ اما این مسئله مانع این نمی‌شود که دیگر قدرت‌ها و شرکا به [کشورهای حاشیه] خلیج [فارس] کمک کنند و میزان کمک‌های خود را بهبود وضعیت امنیتی بیشتر کنند. داعش همچنان برای عراق یک تهدید محسوب می‌شود. ما اکنون در عراق هستیم. همه ما به عنوان جامعه بین‌المللی برای کمک به دولت عراق که خود از ما این را خواست، [در‌ آنجا حضور داریم] تا تهدید داعش مقابله کنیم».

 

این ادعا در حالی مطرح‌ می‌شود که دی ماه سال گذشته، پس از جنایت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق، پارلمان عراق طرح اخراج نظامیان بیگانه از جمله نظامیان آمریکایی از این کشور را تصویب کرد.

 

بن والا همچنین ادعا کرد: «شاید داعش از نظر جغرافیایی شکست خورده باشد؛ اما [این سازمان] همچنان در عراق و منطقه فعال است و برای کشتار بسیاری از ما در منطقه و همچنین در اروپا برنامه‌ریزی می‌کند بنابراین ما به درخواست دولت عراق مبنی بر دفاع از آنها و برخورد با تهدید‌های یاشده باید در اینجا حضور داشته باشیم. چنانچه آمریکا خارج شود، ما نیز اقدماتی مشابه را بررسی خواهیم کرد؛ اما در حال حاضر، تعداد نیروهای خود در زمینه آموزش را کاهش دادیم برای آنکه عراق دیگر به آموزش [نظامی] نیاز ندارد؛ با این حال، ما همچنان در منطقه و عراق هستیم».

 

 مجری الجزیره: یعنی تهدیدات بسیاری وجود دارد. درباره سازمان داعش و آنچه آن را نفوذ ایران می‌خوانید، صحبت کردید. کاهش تعداد نیروهای آمریکایی و بریتانیایی باعث مطرح شدن سؤالی می‌شود: چه کسی از خلیج [فارس] محافظت خواهد کرد؟

 

بن والاس پاسخ داد: «آمریکا تمام نیروهایش را خارج نمی‌کند بلکه تعداد نیروهای خود را کاهش داده و هزاران نیروی آمریکایی در عراق خواهند بود. بریتانیا به مدت زیادی در خلیج [فارس] بوده از پیش از دهه هشتاد. ما در خلیج [فارس] باقی خواهیم ماند. من به تازگی از عمان آمده‌ام. ما مردمانی نیز در قطر داریم. بر ماندن در اینجا همیشه پافشاری داریم برای تضمین اینکه امنیت و ثبات برای دوستان ما در این منطقه فراهم شود. ما با دوستان خود در قالب یک گروهان مشترک برای کار با جنگنده‌های تایفون اقدام مشترک داریم. این گروهان مشترک برای حمایت از حریم هوایی قطر خواهد بود در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳در جام جهانی برای تضمین امنیت. بریتانیا از خلیج [فارس] خارج نخواهد شد این مسئله مهمی است بخشی از دوستی و تاریخ ماست».

 

مجری الجزیره: آنچه می‌خواهم درباره کاهش نیروها نظامی که دولت ترامپ در حال انجام آن است بپرسم، آیا بریتانیا نیز اقدامی مشابه خواهد داشت یا برعکس؟‌ بریتانیا عکس این کار را انجام خواهد داد یا شایدم هم به جایگزینی برای آمریکا شود؟

 

بن والاس در این خصوص گفت: «در عراق، بخشی از خروج برای این است که ما تلاش‌های خود را در برخی زمینه‌ها کاهش دادیم. ما نیز مثل آمریکا گروه‌هایی برای آموزش سربازان و پلیس آماده کردیم. عراقی‌ها گفتند به سطحی از راندمان رسیده‌ایم که دیگر نیازی به کمک نداریم پس دشوار است که باقی نمانیم اگر که از ما خواسته نشود. باز خواهیم گشت و مسائل را به طور‌ جداگانه تحلیل خواهیم کرد؛ اما ما در حال بازبینی دفاعی بریتانیا هستیم و می‌توان به شما و بینندگان این اطمینان خاطر را داد. با نخست‌وزیر و وزیر دفاع اینجا در ارتباط با این مسئله صحبت کردم. مقامات در عمان گفتند که این بازبینی منجر به خروج بریتانیا از منطقه نخواهد شد زیرا این منطقه برای آینده ما و همچنین برای همه ما مهم است. آنچه ممکن است شاهد آن باشیم این است حضور بیشتر بریتانیا در جهان برای تضمین این است که ما با چالش‌های آینده مواجه هستیم زیرا دشمنان ما همیشه در تلاش برای تضعیف تلاش‌های ما هستند».

 

مجری الجزیره: جناب آقای ولاس خاطرنشان کردید که وزارت دفاع بریتانیا درباره حضور نظامی در منطقه سکوت می‌کند و حتی گهگاه در رسانه‌های بریتانیایی درباره کشته یا زخمی شدن یکی از نیروهای بریتانیا می‌شنویم آیا می‌توانید میزان و شکل این حضور [نظامی] را توضیح دهید؟ 

 

بن والاس در پاسخ به این سؤال ادعا کرد:‌ «ما هرگز درباره نیروهای ویژه چیزی نمی‌گوییم. ما ساکت هم نمی‌مانیم بلکه حضورمان در مکانی که باشد صحبت می‌کنیم. ما در عمان با رسانه‌ها صحبت کردیم. درباره کارهای خود در بندر “الدقم” صحبت کردیم. من هم با وزیر در آنجا درباره بسیاری از کارهایمان صبحت کردم پس ما ساکت نیستیم. ما در واقع کشتی “مانتروز” را داریم؛ کشتی که تنگه هرمز در مقابل دخالت‌های سپاه انقلاب ایران باز نگه می‌دارد بنابراین ما از ارتش خود برا کار و کمک به کشورهای برای ساخت [خود] استفاده می‌کنیم. ما به این مسئله بسیار افتخار می‌کنیم».

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *