سیم بکسل کلایمر | پایگاه اطلاع رسانی رجا

سیم بکسل کلایمر | پایگاه اطلاع رسانی رجا

[ad_1]

سیم بکسل کلایمر گونه بسیار خاصی از سیم بکسل می باشد که با حداقل تعداد استرند یعنی تنها با 4 استرند تولید می شود. سیم بکسل های کلایمر به میزان اندکی در بازار یافت می شوند و تعداد اندکی از وارد کنندگان بر روی این سیم بکسل سرمایه گذاری نموده اند. اما کاربری سیم بکسل کلایمر بسیار ویژه بوده و برای این نوع کاربری نیز پیشنهاد تنها استفاده از همین ساختار سیم بکسل می باشد. ساختار سیم بکسل کلایمر 4X31 می باشد یعنی 4 استرند که هر استرند از 31 مفتول تشکیل شده اند. اما آنچه سیم بکسل کلایمر را حتی خاص تر می کند نوع بافت آن است که نه می توان آن را بطور خاص از نوع بافت سیل دانست، نه استاندارد و نه حتی وارینگتون. سه قطر مختلف مفتول در تولید سیم بکسل کلایمر بکار گرفته شده اند که مفتول های بیرونی هر استرند دارای بالاترین قطر و مفتول های داخلی در و قطر درشت و ریز شبیه به ساختار وارینگتون سیم بکسل ها بافته شده اند. سیم بکسل کلایمر اغلب در کاربری های ورزشی برای بالا رفتن از صخره ها و کوه ها و همچنین در کاربری های ساختمانی مانند شستشوی نمای ساختمان ها و حتی در کاربری های امنیتی برای آویز تک تیر انداز ها از باف ساختمان ها و برج ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مفهوم کاربری سیم بکسل های فولادی

به جز سیم بکسل های استنلس استیل که از گرید های 304 یا 316 استنلس استیل تولید می شوند باقی سیم بکسل بالاخص سیم بکسل های صنایع سنگین از گرید های مختلف فولادی تولید می شوند. اما آنچه در بازار بعنوان سیم بکسل فولادی یا فولاد شناخته می شود به مفهوم سیم بکسل های مغز فولادی و اغلب مربوط به سیم بکسل های فولادی ساختار 6X37 که برای تولید اسلینگ های لیفتینگ بار مورد استفاده قرار می گیرد می باشد. سیم بکسل های فولادی در مقابل سیم بکسل های مغزی کنفی یا مغز پلی پروپیلن که کاربری های آنها در لیفتینگ و کشش اندک می باشد و بیشتر برای کاربری های حفاری و دریایی مورد استفاده قرار می گیرند قرار دارند. اما خود سیم بکسل های فولادی در گرید های مختلفی تولید می شوند که بر حسب درصد کربن بکار رفته در تولید آنها و عملیاتی که برای سخت کاری آنها صورت پذیرفته است حاصل می شود. پر مصرف ترین گرید های تنسایل سیم بکسل های فولادی در کمترین میزان برابر 1560 نیوتن بر میلیمتر مربع N/mm2 که برای کاربری لیفتینگ توصیه نمی شود شروع شده در رده های بالاتر به 1690، 1770، 1960 و در بالاترین میزان تنسایل به 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع می رسد. البته تنسایل های مختلف برای صنایع مختلف پیشنهاد می شوند و بعنوان مثال برای سیم بکسل نتاب تاور کرین ها حداقل تنسایل مورد استفاده از 1770 N/mm2 شروع می شود. همینطور برای سیم بکسل های فولادی مورد استفاده در لیفتینگ و اسلینگ ها نیز می توان از سیم بکسل فولادی با تنسایل 1770 یا 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع استفاده نمود.

 

اسلینگ های سیم بکسلی و متعلقات آنها

سیم بکسل فولادی مانند ساختار های سیم بکسل 6X37 با مغزی فولادی دارای کاربری انبوهی بعنوان اسلینگ سیم بکسل می باشند. منظور از اسلینگ که ابزاری برای حمل بار و لیفتینگ می باشد و نه تنها به شکل سیم بکسلی بلکه بصورت زنجیری و حتی بصورت تسمه های ابریشمی حمل بار نیز تولید می شود ابزاری دارای دو چشمی و حلقه برای اتصال در دو طرف می باشد که در مورد اسلینگ های زنجیری بصورت حلقه فولادی، در مورد اسلینگ های ابریشمی بصورت بافته شده و در مورد اسلینگ های سیم بکسل این چشمی با سه روش مختلف بوجود می آید. تولید اسلینگ سیم بکسل در اغلب موارد بصورت پرسی یعنی پرس سیم بکسل بر روی گوشواره همراه با بوش های مخصوص صورت می گیرد. روش های دیگری مانند گیس بافت سیم بکسل ها و یا ترکیب بافت و پرس سیم بکسل و همچنین سوکت زنی دو سر سیم بکسل ها نیز از دیگر روش های تولید اسلینگ های سیم بکسلی می باشد. اسلینگ سیم بکسل اغلب همراه با متعلقات فولادی دیگری که با گرید G80 مانند اسلینگ های زنجیری از همین گرید مورد استفاده قرار می گیرند. قلاب S ، شگل های یو و نعلی شکل، حلقه فولادی سه مورد از پر کاربردترین اتصالات اسلینگ سیم بکسل محسوب می شوند.

 

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.