سفر به غار یخی چما

سفر به غار یخی چما

[ad_1]

چما در 15 کیلومتری شمال غرب روستای شیخ علیخان و بین شهر چلگرد و روستای سراقاسید قرار گرفته و در شمال غرب آن نیز شهرستان کوهرنگ قرار گرفته است.

 

 

در طول صد ها هزار سال با نشستن برف های زمستان در تنگه ای صخره ای، و سپس زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن این برف ها در فصل تابستان، به تدریج باعث ایجاد یک غار یخی شده است که امروزه شاهد آن هستیم.

 

این غار یکی از اصلی ترین مکان های تفریحی برای مردم عشایر منطقه ی چما است و در چندین سال اخیر مسابقات اسکی تابستانه نیز در چما برگزار میشود که بسیار هیجان انگیز بوده و پیشنهاد میدهیم حتما در تابستان از این منطقه دیدن کنید.

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه ‌ای بزرگ و یک مخزن پر برف است که ارتفاع برف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد. لایه‌ های یخی این غار در تابستان و اوایل پائیز دارای ضخامت بسیار کمی هستند و بهتر است که در این فصل ها از روی آنها رد نشوید.

 

غار یخی چما به عنوان بزرگ‌ ترین منبع آب شیرین ایران معروف است، حجم برف های چندین ساله در این غار باعث شده تا قندیلهای یخ وتوده های عظیم برف بصورت دائمی و در تمام مدت سال باقی بماند ،عبور آب سرد وخنک از زیر یخ های سفید منظره ای زیبا ورویایی را به وجود میاورد.

 

 

 

غار چما یکی از نادرترین و حیرت انگیز ترین غار ها در استان چهارمحال و بختیاری است که سالانه پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی زیادی است و یک جاذبه گردشگری معروف به حساب میاید. همچنین قرار گرفتن در دره ‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل ‌های یخ و توده ‌های عظیم برف به صورت همیشگی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

 

برای سفر به غار یخی چما و اجاره ویلا در مناطق اطراف آن، میتوانید از خدمات سایت بوم گردی استفاده کنید.

 

منبع: شبکه بوم گردی

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *