خلافی خودرو را از کجا استعلام کنیم؟

یکی از دغدغه‌های تمامی مالکان خودرو، استعلام و پرداخت سریع و راحت خلافی خودرو است. ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هنگام رانندگی به علت رعایت نکردن برخی قوانین راهنمایی رانندگی مانند عبور از چراغ قرمز، نبستن کمربند ایمنی و یا سرعت غیرمجاز جریمه شده باشید. در صورتی که نسبت به پرداخت جریمه اقدام نکنید و جرایم متعددی در کارنامه ثبت شده باشد، بعد از مدتی خودرو شما توقیف خواهد شد. علاوه بر آن اگر قصد فروش اتومبیل خود را داشته باشید، یکی از مراحل قانونی تعویض پلاک و انتقال سند، پرداخت و تسویه خلافی خودرو است.

«خلافی خودرو یکی از دغدغه‌های بیشتر افراد به‌خصوص رانندگان متخلف است. جالب است بدانید که 4 نوع جریمه خودرو وجود دارد که عبارتند از تسلیمی، الصاقی، دوربینی و دوبرگی. اگر برای اولین بار قصد گرفتن خلافی ماشین خود را دارید این سوال برایتان ایجاد می‌شود که چگونه از خلافی خودرو خود مطلع شویم؟ یا این‌که چه راهکارهایی برای کم کردن آن وجود دارد؟ آیا برای استعلام خلافی نرم‌افزاری وجود دارد؟ نگران نباشید، در رابطه با تمامی سوالات خلافی، شما را راهنمایی خواهیم کرد.»

برای آنکه از میزان خلافی خودرو خود اطلاع پیدا کنید روش‌های متفاوتی وجود دارد. در این مقاله تلاش می‌کنیم این روش‌ها را توضیح دهیم.

1) مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰

 اولین و ابتدایی‌ترین روش برای استعلام خلافی و جریمه خودرو مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + ۱۰ است. مسلما استفاده از این روش وقت زیادی از شما خواهد گرفت. البته در کنار وقت باید ترافیک و پرداخت هزینه چاپ برگه خلافی هم در نظر بگیرید.

2) استعلام خلافی به روش پیامکی

  در این روش با کمک گوشی موبایل خود کد VIN که پشت کارت خودرو نوشته شده است، به شماره پیامکی 1101202020 ارسال کنید. با این روش میزان خلافی و جریمه خودرو بعد از چند لحظه به شماره شما ارسال خواهد شد.

3) استعلام اینترنتی خلافی خودرو

 برای این کار می‌توان از سایت‌های معتبری که در این زمینه طراحی شده‌اند استفاده کرد و میزان جریمه را محاسبه نمود. برای این کار باید به سایت مراجعه کنید و بر روی گزینه استعلام تخلفات رانندگی کلیک کنید. کد نوشته شده پشت کارت خودرو را در کادر مورد نظر وارد کنید. با این روش می‌توان تمامی جریمه‌های پرداخت نشده خودرو نیز مشاهده کرد. علاوه بر استعلام به روش اینترنتی می‌توان پرداخت هزینه را به صورت آنلاین انجام داد. بهتر است برای استعلام خلافی به روش اینترنتی از سایت‌های معتبر و مطمئن در این زمینه استفاده کنید.

علاوه بر سایت‌های مختلفی که در این زمینه به شما کمک خواهد کرد، سایت پلیس راهور به عنوان سایتی مرجع و معتبر در این خصوص و برای استعلام خلافی خودرو در اختیار شما است. با مراجعه به سایت راهور 120 می‌توانید استعلام آنلاین خلافی خودرو را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

4) استفاده از کد USSD

 استعلام میزان خلافی در این روش به این صورت است که کد #10* را شماره‌گیری می‌کنید و کد VIN پشت کارت خودرو را وارد می‌کنید. بعد از چند لحظه کوتاه استعلام خلافی خودرو به صورت پیامکی برای شما ارسال خواهد شد و هزینه کمی نیز برای ارسال پیامک دریافت می‌شود.

  5) استفاده از نرم‌افزارهای موبایلی

 امروزه نرم‌افزارهای زیادی برای آگاهی و استعلام جریمه خودرو طراحی شده و فعال هستند. بعضی از این نرم‌افزارها قابلیت چندانی ندارند و تنها با کمک آن‌ها می‌توان میزان خلافی خودرو را استعلام کرد. اما برخی دیگر از این اپلیکیشن های موبایلی با قابلیت‌های روز امکان آگاهی از موارد دیگری را برای شما امکان‌پذیر می‌کنند. به طور مثال هشدار عبور از سرعت مجاز، استعلام تصادفات رانندگی، هشدار نزدیک شدن به محدوده طرح ترافیک و همچنین خرید بیمه ثالث از جمله این قابلیت‌ها است.

 روش‌های پرداخت خلافی خودرو 

برای این کار روش‌های متفاوتی وجود دارد. می‌توان از سایت‌های اینترنتی، نرم‌افزارهای موبایلی و یا مراجعه مستقیم و حضوری به دفاتر پلیس +10 این کار را انجام داد. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم:

  • پرداخت خلافی با اپلیکیشن‌ موبایل

 امروزه نرم‌افزارهای زیادی برای پرداخت هزینه‌های مختلف مانند پرداخت قبوض خدماتی و موبایل، پرداخت مالیات، استعلام و پرداخت خلافی خودرو طراحی شده‌اند که باعث آسان شدن و سرعت گرفتن کارها می‌شود. برای پرداخت خلافی و جریمه رانندگی با کمک وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت می‌توان این کار را انجام داد.

 البته نرم‌افزارهای موبایلی همزمان امکان استعلام خلافی و جریمه خودرو را برای شما فراهم می‌کنند. با وارد کردن اطلاعات خواسته شده میزان خلافی نمایش داده می‌شود و در انتها با کلیک کردن بر روی دکمه پرداخت به صفحه پرداخت بانک منتقل می‌شوید و در آنجا با تکمیل اطلاعات خواسته شده به سرعت و در امنیت کامل به مقدار جریمه را پرداخت می‌کنید. فراموش نکنید که این نرم‌افزارها برای سیستم عامل اندروید و ios در نظر گرفته شده‌اند.

 2) پرداخت خلافی خودرو با کمک خودپرداز

 در این روش به یکی از خودپردازهای عضو شبکه شتاب مراجعه کنید و با وارد کردن شناسه قبض و پرداخت میزان جریمه را پرداخت کنید.

3) مراجعه به درگاه اینترنتی بانک ملی

 در این روش باید به درگاه اینترنتی بانک ملی مراجعه کنید و با وارد کردن شناسه قبض و پرداخت میزان جریمه رانندگی پرداخت کنید. اگر شناسه قبض و پرداخت خلافی خودرو را نمی‌دانید، کافی است که شماره VIN پشت کارت خودرو را همراه با علامت * به شماره پیامکی 1101202020 ارسال کنید. بعد از چند دقیقه شناسه قبض و پرداخت به صورت پیامکی برای شما ارسال خواهد شد.

4) مراجعه به سایت پلیس راهور

 اصلی‌ترین سایت و درگاه برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو سایت رسمی پلیس راهور به آدرس rahvar.ir است. با مراجعه به این سایت و انتخاب گزینه خدمات می‌توان از میزان تخلفات و جریمه رانندگی آگاه شد. در ادامه با وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت، کد امنیتی و اطلاعات کارت بانکی می‌توان جریمه را پرداخت کرد.

5)  مراجعه حضوری به پلیس +10

اگر میزان جریمه و خلافی خودرو کمتر از یک میلیون تومان است، برای استعلام و پرداخت جریمه رانندگی می‌توانید به صورت حضوری به یکی از دفاتر پلیس ستاره مراجعه کنید و جریمه را پرداخت کنید.

 در حال حاضر با رشد و پیشرفت تکنولوژی، ابزارهای مختلفی برای سرعت بخشیدن به روند کارها طراحی و تولید شده‌اند. برای بهبود کیفیت زندگی و استفاده هر چه بهتر از وقت نمی‌توان به روش‌های قدیمی تکیه کرد. یکی از راه‌های سرعت دادن به روند کارها استفاده از اپلیکیشن و سایت‌های معتبر برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو است. با این روش می‌توان با صرف زمانی بسیار محدود، بدون حضور در ترافیک و پرداخت هزینه‌های دیگر در خانه و محل کار خلافی خودرو را استعلام و پرداخت کنید.

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *