حمایت روسیه از عضویت دائمی ایران در شانگهای

[ad_1]

در دیدار سفیر جمهوری اسلامی با نماینده رئیس جمهور روسیه در امور سازمان همکاری شانگهای ضمن بررسی روند همکاری ها‌، طرف روس به موضع مسکو مبنی بر حمایت از عضویت دائم ایران در این سازمان اشاره کرد.

 

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو به منظور بحث و گفت و‌گو درباره دورنمای همکاری های ایران و سازمان همکاری شانگهای‌ پنجشنبه ۱۳ شهریور ماه با «بختیار حکیم اف» نماینده رئیس جمهور روسیه در امور سازمان همکاری شانگهای دیدار کرد. 

 

در این دیدار طرفین در خصوص همکاری های جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر و فعال سازمان شانگهای با اعضای این سازمان در حوزه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، مبارزه با یکجانبه گرایی، همکاری های اقتصادی و امنیت اطلاعات در حوزه بین‌المللی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

 

طرفین در این دیدار بر وجود زمینه های مختلف برای حضور فعال تر ایران در سازمان شانگهای تاکید و طرف روس به موضع روسیه در مورد حمایت از عضویت کامل ایران در این سازمان اشاره کرد.

 

در این ملاقات دورنمای همکاری های دو کشور با توجه به ریاست روسیه بر این سازمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش فارس، سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین،  روسیه،  قزاقستان،  قرقیزستان،  تاجیکستان و ازبکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد.

 

مغولستان، ایران،  پاکستان، هند و افغانستان و همچنین بلاروس به عنوان عضو ناظر به سازمان مذکور پیوستند.

 

در سال ۲۰۱۵ این سازمان با عضویت دائم هند و پاکستان موافقت کرد و‌دو‌ سال بعد به عضویت این سازمان درآمدند.

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *