تنسایل مقاومتی سیم بکسل | پایگاه اطلاع رسانی رجا

تنسایل مقاومتی سیم بکسل | پایگاه اطلاع رسانی رجا

[ad_1]

تنسایل سیم بکسل کمیتی است که بر روی نمودار تنش و کرنش مفهوم پیدا می کند و بر روی این نمادار نقطه اکسترمم مطلق می باشد یعنی نقطه ای که در واقع ساختار فلز دیگر دست از مقاومت در برابر بریدگی بر داشته و به سمت پاره شدن پیش می رود. شایان ذکر است که مقاومت کششی سیم بکسل ها هیچ وقت به اندازه تنسایل آنها نیست چرا که نقطه پیک در نمودار تنش و کرنش در ناحیه پلاستیک اتفاق می افتد و یا به بیان ساده تر تنسایل در نقطه ای اتفاق می افتد که اساسا سیم بکسل دچار تغییر طول دائمی بر اثر کشش شده باشد.

 

تنسایل سیم بکسل های استیل

سیم بکسل های استنلس استیل اغلب نه به سبب مقاومت کششی و تنسایل بلکه بیشتر به سبب خواص مقاومت محیطی که دارند در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. سیم بکسل استیل در هر دو گرید 304 و 316 که دو گرید پر کاربرد استنلس استیل تحت نام استیل بگیر گرید 304 و سیم بکسل استیل نگیر 316 که باشند دارای تنسایل مقاومتی برابر و حدود 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع N/mm2 هستند. در واقع هر دو گرید سیم بکسل استیل از نظر خواص مکانیکی شامل تنسایل مقاومتی، سختی سطحی، مقاومت سایشی در یک رده قرار داشته و تنها تفاوت عمده آنها در مقاومت شیمیایی در برابر برخی خورنده ها مانند کلرید ها می باشد که در این شرایط سیم بکسل استیل 316 نگیر دارای طول عمر بسیار بالاتری است.

 

البته به جز مقاومت محیطی عکس العمل به میدان مغناطیسی نیز یکی دیگر از ویژگی های سیم بکسل استیل محسوب می شود که در مورد سیم بکسل استیل گرید 304 با اندکی جاذبه و گرید 316 بصورت نگیر و بدون تاثیر از میدان مغناطیسی می باشد. اما تنسایل مقاومتی هر دو گرید سیم بکسل استیل در مقایسه با سیم بکسل های فولادی کمتر و قیمت آنها نیز بالاتر می باشد چرا که در حدود 18 الی 20% اختلاف متریال دو نوع سیم بکسل ناشی از استفاده از فلزات گرانبهای کروم و نیکل در ترکیبات شیمیایی سیم بکسل استیل و حتی 2% مولیبدنیوم در ترکیب سیم بکسل استیل نگیر می باشد.

 

تنسایل مقاومتی سیم بکسل فولادی

سیم بکسل های فولادی که برای اهداف لیفتینگ نیز مورد استفاده قرار می گیرند دارای بالاترین تنسایل مقاومتی بوده و بر حسب درصد کربن بکار گرفته شده و ترکیبات آلیاژی فولاد و همچنین مراحلی که برای افزایش تنسایل و سختی سیم بکسل در طی سرمایش و گرمایش چند مرحله ای در دماهای مشخص و با سرعت مشخص و غیر قابل آنالیز می گذرانند بوجود می آید. از این رو تنسایل مقاومتی سیم بکسل فولادی در کمترین میزان برابر با تنسایل سیم بکسل استیل یعنی حدود 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و به تدریج با افزایش درصد کربن و انجام عملیات حرارتی افزایش به 1770، 1960، 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع نیز می رسد که در حالت حداکثر مفتول های سیم بکسل اندکی ترد شده و از انعطاف سیم بکسل کاسته میشود.

 

انتخاب گرید و تنسایل مناسب بر حسب صنعت مصرف کننده سیم بکسل فولادی صورت می پذیرد و برای صنایع آسانسوری اغلب 1770، برای جرثقیل و حفاری تنسایل های 1770 و 1960 و برای صنایع تاورکرین که از سیم بکسل نتاب استفاده می کنند از گرید های بالاتر از 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع استفاده می شود. بدون تردید سیم بکسل های فولادی یعنی سیم بکسل های مغز فولادی مانند ساختار 6X37 که از آنها برای ایجاد اسلینگ های سیم بکسلی نیز استفاده می شود برای داشتن مقاومت کششی مناسب نیاز به تنسایل مقاومتی بالایی هستند. لازم به ذکر است تنسایل مقاومتی کمیتی مجزا از سایز بوده و به سایز بستگی ندارد. در عوض کمیتهای مکانیکی دیگری چون WLL , MBL با سایز سیم بکسل ها تغییر می کنند.

 

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.