به متخصص برق موتور MI16 نیاز دارم

در کنار این اما باید به سمند و پژو پارس به عنوان برادران ایرانی 405 اشاره کرد.پارس که با نام اولیه پرشیا (بعدها به دلیل ثبتشدن این نام تجاری توسط یک سازنده موتورسیکلت) توسط پژو و به عنوان خودرویی مابین 405 و 406 با امکاناتی بیشتر از 405 ایرانی (GLX) همانند پروژکتورهای جلو، شیشههای برقی عقب و داشبورد شکیلتر طراحی شد و به عنوان نمونه لوکستر و مدرنتر 405 به بازار کمتنوع ایران عرضه شد.علاوه بر این سمند نیز به عنوان خودرو ملی ما براساس پلتفرم و متعلقات فنی 405 شکل گرفته است و از نظر برخی خودرونویسان خارجی حتی یکی از انواع 405 محسوب میشود. نمونههای خاص 405 (همانند T16 ،Mi16x4 و Mi16 Lemans در کنار Mi16 صادر شده به آمریکا با سپرهای بلندتر و امکانات رفاهی بیشتر) هماکنون نیز به عنوان خودروهایی با ارزش نسبتا مناسبتر از رقبای همدوره خود شناخته میشوند.استقبال قابل توجه خودرونویسان و متخصصان اروپایی از 405 در اوایل دهه 90 سبب شد تا همگان خاطراتی خوش از نمونههای اسپرت آن در ذهن داشته باشند و تا به امروز نیز اثرات آن در کشورهایی همانند انگلستان و فرانسه قابل مشاهده است.در کشور خودمان نیز نمونههای GL (با داشبوردهای قدیمیتر و چراغهای قدیمی پیش از فیسلیفت) به دلیل قدمت و فرانسویبودن طرفداران خاص خود را دارند و بعضا با افزودن فلاپها و برخی ادوات سعی در ساخت نمونههای شبیه به Mi16 در میان طرفداران نیز دیده شده است.

کلهر همچنین درباره اساس کار تیونینگکاران خودرو در کشور و آموزشهایی که این افراد برای این کار میبینند، تاکید کرد: وقتی کالای تیونینگ عرضه میشود، ملزومات آن نیز به همراهش میآید. این رقم نسبتاً کم است ، به ویژه با توجه به 88 درصد از شما که کرایسلر 300 SRT-8 2008 پیوند قلب را با درخواست 40000 دلاری خود رد کردید. در واقع تیون این خودرو بسیار دشوار است و باید با احتیاط و ضریب اطمینان بالاتری نسبت به سایر خودروها تیونینگ شود. به عنوان مثال اگر خودرویی از یک موتور قوی بهرهمند شود، حتما باید از ترمز ویژه برای نگه داشتن برخوردار باشد، ورودی و خروجی هوا به موتور نیز باید تنظیم شده باشد و در واقع مجموعهای کامل از تجهیزات ایمن باید برای کار خودرو در کنار هم گرد آمده موتور mi16 توربو باشند. از آنجاییکه ترمزهای استاندارد این خودرو برای ریس و سرعت مناسب نیست، میتوانید بوستر آنرا با نمونه دوبل ریو تعویض کنید و سیستم ترمز عقب نیز باید به دیسکی تغییر کند. پژو 405 نسل اول در فرانسه با سطح تجهیزات متفاوت GL، GR، SR، ST برای انواع مجهز به موتور کاربراتوری، GRiوSRi برای انواع مجهز به موتور انژکتوری و Mi16 مجهز به موتور 16 سوپاپ عرضه می گردید.

وقتی ارتقاع خودرویی با سطح جاده منطقی میشود، خودرو میتواند در پیچها مانور و سرعت عمل بیشتری داشته باشد که با تنظیم کمک فنرهای ویژه این کار قابل انجام است؛ این در حالی است که خودروسازان به دلیل ویژگیهای خاص جادهها، خودرو را با ارتفاع بالا عرضه میکنند. کلهر افزود: در بحث تیونینگ اگر خودرویی با تغییراتی بسیار در شکل خاص به حدی تغییر یابد که نام و مارک خودرو قابل شناسایی نباشد، این کار جرم محسوب میشود و به نظر من پلیس باید در اینجا وارد عمل شود؛ نه اینکه تنها به دلیل تغییرات در شکل ظاهر همانند تغییر شکل جلو پنجره یا اضافه شدن یک فلاپ، از حرکت آن ممانعت به عمل آورد. البته در مدل های بعد از 93 که به داشبورد جدید مجهز شد. پارس که با نام اولیه پرشیا (بعدها به دلیل ثبتشدن این نام تجاری توسط یک سازنده موتورسیکلت) توسط پژو و به عنوان خودرویی مابین 405 و 406 با امکاناتی بیشتر از 405 ایرانی (GLX) همانند پروژکتورهای جلو، شیشههای برقی عقب و داشبورد شکیلتر طراحی شد و به عنوان نمونه لوکستر و مدرنتر 405 به بازار کمتنوع ایران عرضه شد.

وی در ادامه لوازم جانبی صنعت آپشن را مورد اشاره قرار داد و با عنوان این که در حال حاضر استفاده از فرمان خلبانی ممنوع است و این نوع فرمان در مواقع اضطراری خطرناک است، تصریح کرد: فرمانهای اسپرت خوبی با چسبندگی خوب و وزن سبک وجود دارد که 200 تا 400 هزار تومان قیمت دارد و با 8 پیچ با محل مورد نظر خود اتصال مییابد که تمام این ویژگیها به معنی ایمنی بیشتر است، ولی جلوی نصب آن گرفته میشود، با این تصور که کمپانی سازنده خودرو چون بر روی محصولش نصب نکرده غیر استاندارد است. در حال حاضر روی خودرویی مانند پروتون ویرا که از خانواده میتسوبیشی است، میتوان 17 موتور انتخاب کرد و در دنیا سفارش داد و این موتورها را به سادگی سوار کرد و طرز نصب آنها نیز کاملا مشخص است. وی در خصوص دلیل از دست رفتن تیونینگ در جادههای ناهموار توضیح داد: این کاردر بخش خدمات گارانتی به نفع خودروسازان است، ولی باید توجه داشت که به دلیل وجود دستاندازهای ناهموار در جادهها این عملکرد تیونینگ به نوعی کارایی خودرو را از دست میدهد، ولی در مقابل مزیت دیگری به خصوص در پایداری خودرو در جاده دارد. در حال حاضر گروه بهمن و شرکت ایران خودرو فعالیتهایی را در این زمینه انجام میدهند و هدف آنها نیز این است که خودرو از گارانتی خارج نشود؛ بنابراین خودروسازان باید نگاه و رویکرد خود نسبت به جوانان را مشخص کنند.

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *