بررسی راهکارهای درمان دیابت | پایگاه اطلاع رسانی رجا

بررسی راهکارهای درمان دیابت | پایگاه اطلاع رسانی رجا

[ad_1]

دیابت یک بیماری جدی است که شما به تنهایی نمی توانید آن را درمان کنید. پزشک به شما کمک می کند تا یک برنامه درست  درمانی برای دیابت تهیه کنید و آن را به درستی پیش ببرید. شما همچنین ممکن است به یک تیم متخصص برای دیابت تان احتیاج داشته باشید؛ تیمی متشکل ازمتخصص پا ، متخصص تغذیه ، پزشک چشم و یک متخصص دیابت (متخصص غدد درون ریز).

 

درمان دیابت مستلزم مراقبت دقیق از میزان قند خون (و نگه داشتن آن درسطحی که توسط پزشکتان تعیین شده است) با استفاده از ترکیبی از داروها ، ورزش و رژیم غذایی مناسب است. با توجه دقیق به اینکه چه چیزی را چه زمانی می خورید ، می توانید تغییرات سطح قند خونتان را به خوبی تحت نظر داشته باشید و از تغییر سریع و ناگهانی قند خونتان جلوگیری کنید. و در صورت وقوع این اتفاق می توانید  تغییراتی درزمان بندی های مناسب در میزان مصرف انسولین و یا در دوز داروهای مصرفی تان ایجاد کنید(به ویژهاگر از انسولیناستفاده میکنید). و همچنین دریابیدکه چه روش درمانی مناسب شما است.

 

یادتان باشد داروها و روش های جایگزین هرگز نباید به تنهایی و بدون مشورت پزشک برای درمان دیابت استفاده شوند. اما علاوه بر مصرف دارو مواردی وجود دارد که خودتان می توانید انجام دهید: رژیم غذایی مناسب و ورزش که بسیار محتمل است که این دو به کنترل قند خون شما کمک کند و از عوارض دیابت نیز جلوگیری کند.

 

یکی از عوارض مزمنی که دیابت برای فرد مبتلا ایجاد می کند عوارض کلیوی است کلیه ها در اثر دیابت به شدت آسیب پذیرند و موثرترین عامل در شدت درگیری کلیه ها مدت زمان دیابت، میزان قند، همراهی سایر فاکتور های خطرساز مثل فشار خون بالا، اختلالات چربی و … می باشد.

 

برای شروع عوارض کلیوی در دیابت نوع۱ حدود۵ تا ۱۰ سال زمان لازم است اما بسیاری از بیماران دیابت نوع ۲ ، معمولاً در هنگام تشخیص دچار درجاتی از آسیب کلیوی می باشد.اساس اختلال کلیوی در بیماران دیابتی، دفع پروتئین از کلیه ها می باشد که معمولاً مقادیر کم شروع شده و در صورت عدم کنترل مناسب قند ، به مقادیر بالاتر می رسد. وقتی دفع پروتئین از کلیه ها به مقدار بیشتر از حدود ۳۰۰ میلی گرم در روز رسد، نارسایی کلیه آغاز می شود و حدود ۵۰ درصد از بیماران در صورت عدم کنترل بین ۷ تا ۱۰ سال به نارسایی کلیه دچار می شوند یعنی مرحله ای که نه دیالیز و نه پیوند پاسخگو خواهد بود.

در اینجا به مواردی میپردازیم که چگونه از آسیب کلیوی جلوگیری نماییم و یا پیشرفت آن را به تعویق بیاندازیم:

  1. کنترل دقیق قند خون
  2. کنترل دقیق فشارخون
  3. کنترل دقیق چربی خون
  4. استفاده از داروهای خانواده کاپتوپریل حتی اگر فشار خون در حد نرمال باشد به توصیه پزشک
  5. استفاده از آسپرین به توصیه پزشک

باز هم تاکید می کنیم بدیهی است که اقدامات لازم باید تحت نظر پزشک و با راهنمایی ایشان باشد.

 

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *