انواع ورق‌های فولادی و اندازه و قیمت آنها

ورق‌های فولادی از محصولات فلزی محسوب می‌شوند که اقسام گوناگونی دارند و هر کدام از آنها برای مقاصد مختلفی بکار می‌روند. در نظر داشته باشید که این‌گونه ورق‌ها از موادهای متفاوتی تولید شده که دارای ویژگی‌های خاصی هستند. ما در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم که درباره‌ی اقسام مختلف ورق‌های فولادی صحبت کنیم و مواردی مانند اندازه و قیمت آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

 

ورق سیاه (ورق گرم)

این ورق فولادی در دو نوع صنعتی و معمولی و در سایزها مختلف تهیه می‌شود. اگر شاخص کیفیت این ورقه مابین ST33 تا ST52 باشد نشان از کیفیت بالای آن خواهد داشت. دقت کنید که مقدار کربن موجود در ورق سیاه نوع ST33 پایین بوده و در عوض این ماده در ورق سیاه ST52 بیشترین حالت را دارد. از این ورق فولادی در صنعت ساختمان، خودروسازی و صنایع سنگین فلزی استفاده می‌شود. گفتنی است که برخی از این‌گونه ورق‌های فولادی قابل کشش نیز هستند. با توجه به اینکه این محصول فولادی دارای گریدهای مختلف است می‌توان آن را با قیمت‌های گوناگونی در بازار بدست آورد. بدیهی است که هر چه کیفیت این محصول بیشتر باشد از قیمت بالاتری نیز برخوردار خواهد بود. گفتنی است که ورق سیاه هم به صورت رول و هم به صورت شیت یافت می‌شود.

ورق روغنی

به ورق‌های روغنی، ورق سرد نیز گفته می‌شود که همانطور که از نامش پیداست با روش سرد تولید می‌شود. این‌گونه ورق‌های فولادی با تبدیل شدن ورق‌های با ضخامت بالا به ضخامت پایین تهیه خواهد شد. با توجه به کاربردهای این ورق فولادی به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود که از جمله می‌توان به ورق‌های معمولی، نیمه کشش و فوق کشش اشاره کرد. بهترین حالت ضخامت در ورق روغنی نیز بین 3دهم تا 3 میلی‌متر است. وزن و اندازه‌ی این‌گونه از ورق‌ها کاملاً استاندارد بوده که با آهن تقریباً برابری می‌کند. برای استعلام قیمت ورق فولادی و روغنی نیز می‌توانید با مراکز معتبر فروش محصولات فولادی تماس بگیرید.

 

 

ورق گالوانیزه

این نوع از ورق فولادی از ورق روغنی تهیه می‌شود. با توجه به اینکه ورق گالوانیزه ضدزنگ است پس باید در مراحل تولید آن از فلز روی استفاده شود. از خصوصیات این ورق فولادی می‌توان به اندازه عرض 1000 در 1250 آن اشاره کرد. همچنین ضخامت ورق‌های گالوانیزه حداقل هجده‌صدم، 4دهم، 9دهم، 2 و 6 خواهد بود. توجه داشته باشید که استفاده از این ورق فولادی اکثراً در صنایعی مانند، اتومبیل‌سازی، حمل و نقل، بیلبوردهای تبلیغاتی، لوله‌های آب و مواردی از این دست خواهد بود. همچنین ناگفته نماند که ورق‌های گالوانیزه با توجه به شکل و شمایل‌شان که به صورت رول فرم و فابریک هستند ممکن است از اندازه‌ها و قیمت‌های مختلفی برخوردار باشند.

ورق رنگی

اگر بر روی ورق‌های گالوانیزه که در کوره هستند رنگ‌پاشیده شود، تبدیل به ورق‌های رنگی خواهند شد که معمولاً دارای ضخامت 20 الی 25 میکرون هستند. از ویژگی‌های این ورق فولادی می‌توان به مقاومت آن اشاره است و کاربرد آن نیز اکثراً در محیط‌های اسیدی، قلیایی و رطوبت بالاست. البته گاهاً برای زیبایی بخشیدن به محیط نیز بکار می‌روند. گفتنی است که ورق‌های رنگی فولادی فقط به شکل رول در دسترس هستند که ممکن است دارای عرض 100 تا 125 سانتی‌متر باشند. بدیهی است که برای استعلام قیمت باید به سایت یا مراکز مجاز مراجعه کرد چرا که قیمت‌های این‌گونه ورق‌های کاربردی به صورت لحظه‌ای تغییر خواهد کرد.

 

 

ورق اسیدشویی

این‌گونه ورق‌های فولادی دارای کیفیت‌های مختلفی از جمله GBR، X42 و یا X52 هستند که معمولاً در لوله‌های گاز یا نفت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. البته با توجه به خاصیت ضدسایش این‌گونه ورق‌های فولادی از آن می‌توان در ساخت شاسی اتومبیل نیز استفاده کرد. توجه داشته باشید که ورق‌های اسیدشویی دارای ضخامت 1.5 میلی‌متر تا 6 میلی‌متر هستند و معمولاً نیز هم به صورت رول و هم به صورت شیت تهیه می‌شوند. عرض‌های معمول برای تولید این ورق فولادی نیز مابین 100 تا 125 سانتی‌متر است.

ورق قلع اندود

این نوع ورق فولادی نیز از ورق سیاه تهیه می‌شود. در واقع برای تهیه ورق قلع اندود باید ضخامت ورق گرم را با بکارگیری از نورد سرد به ضخامت دلخواه تبدیل می‌کنند. نهایتاً نیز ورق را رول شده با قلع یا کروم پوشش می‌دهند. استفاده از این‌گونه ورق فولادی در تهیه قوطی‌های کنسرو است. اما می‌توان از آن در صنعت خودروسازی یا لوازم خانگی نیز از آن بهره برد. قیمت این نوع از ورق فولادی نیز بسته به اندازه و ضخامت آن متغییر است.

 

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *