انهدام خط توليد سلطان‌سازی در اولويت‌های اصلی قوه قضائيه

[ad_1]

گروه سیاسی-رجانیوز: جبهه پايداري انقلاب اسلامي به مناسبت گراميداشت ايام شهادت مظلومانه دكتر بهشتي و هفته قوه قضاييه بيانيه اي را صادر كرد.

 

بسمه تعالي

 

“يا اَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَداءَ لِلَّهِ وَ لَوْ عَلي اَنْفُسِكُمْ اَوِ الْوالِدَيْنِ وَ الْاَقْرَبِينَ اِنْ يَكُنْ غَنِيّاً اَوْ فَقِيراً فَاللَّهُ اَوْلي بِهِما فَلا تَتَّبِعُوا الْهَوي اَنْ تَعْدِلُوا”

 

اي كساني كه ايمان آورده ايد ، قيام كنندگان دائمي به عدالت باشيد و شهادتهاي شما براي خدا ادا شود ، اگر چه به ضرر خويشتن يا پدر و مادر و خويشاوندان تمام شود ، بدون تفاوت ميان بي نياز و نيازمند ، زيرا خداوند براي حمايت و رعايت آن دو داناتر و شايسته تر است . از هواي نفس پيروي نكنيد تا عدالت بورزيد. “سوره نسا آيه ۱۳۵ “

 

بي ترديد تحقق عدالت در شئون مختلف آن در حوزه فردي و اجتماعي يكي از اهداف انقلاب اسلامي بوده كه با استقرار جمهوري اسلامي به عنوان يكي از محور هاي مهم  و مطالبه جدي مردم از حاكميت بوده است لذا بر اين اساس ارزيابي عادلانه و منصفانه  حكمراني قضايي  در برپا داشتن حق و حق گرايان و دفع باطل و باطلگرايان و  تلاش براي اصلاح رويه ها ساختار ها نهادها و قوانين در جهت  اجراي احكام و حدود الهي با مداخله  و نقش اساسي  دستگاه قضايي عدالت محور، مقتدر، قاطع واستوار و مستقل هاي  از ضرورت هاي انكار ناپذير امروز ميباشد.

 

دستگاه قضا به عنوان اصلي‌ترين نماد برپايي دال گفتمانيِ انقلاب اسلامي، يعني عدالت، همواره در معرضِ قضاوت‌هاي بجا و نابجاي دوستان و دشمنان ايران اسلامي بوده و تاثير مستقيمِ عملكرد اين نهاد بر ميزان رضايتمندي شهروندان از وضعيت عموميِ كشور، هر لحظه بر ميزان سنگيني بار مسئوليتِي كه بر دوش اين دستگاه است، مي‌افزايد و ضرورت دارد امروز با توجه به اهتمام جدي كه در مسئولان دستگاه قضايي وجود دارد با خود ارزيابي سيستمي در كمال  دقت و احتياط  نسبت به اصلاح خلاء هاي شكلي و محتوايي در جهت عدالت علوي مورد انتظار مردم گام اساسي و تحولي در شان جمهوري اسلامي ايران كه خواسته اصلي رهبر معظم انقلاب نيز بوده برداشته شود و انشاءالله بيش از پيش شاهد رضايت عمومي ناشي از طعم حلاوت و شيريني عدالت علوي و امنيت ملي ناشي از آن  در نزد عموم مردم  باشيم.  

 

از آنجا كه با گذشت بيش از ۴۱ سال از انقلاب اسلامي، طبق تصريح رهبر معظم انقلاب “نمره‌ي مطلوبي درباب عدالت به دست نياورده‌ايم”، حركت همه دستگاه‌هاي كشور به منظور استقرار همه‌جانبه عدالت، مهم‌ترين ضرورت مقطع كنوني است و در اين مقطع زماني به نظر مي‌رسد قوه قضائيه مي‌تواند پرچمدار اين حركت همگاني باشد.

 

لذا جبهه پايداري انقلاب اسلامي ضمن گراميداشت ياد و خاطره و ايام شهادت مظلومانه آيت الله شهيد دكتر بهشتي و  هفته قوه قضائيه و آرزوي توفيق روز افزون  همه مسوولان به ويژه خادمان اصيل مردم و دادخواهان عادل در قوه قضاييه در خدمت رساني و تظلم خواهي مردم و ظلم ديده گان با توجه به اقدامات موثر اخير دستگاه قضايي مواردي را از باب اهميت  لزوم ادامه اقدامات تحولي عدالت گستري  با رويكرد حاكميت  اقتدار و رافت اسلامي توامان  معروض ميدارد.

 

۱) با انتصاب هوشمندانه آيت‌الله رئيسي به رياست قوه قضائيه توسط رهبر معظم انقلاب، دربِ دستگاه عدليه بر پاشنه‌اي ديگر چرخيد و تعدد اقدامات عدالت‌محورِ ايشان در اين منصب، اميدهاي مردم به برپايي عدالت در كشور را مجدداً زنده كرده است. جبهه پايداري با تقدير از اقدامات آقاي رئيسي ، بر لزوم ادامه اين روند تاكيد كرده و علاج بسياري از مشكلات كشور را رفع زمينه‌هاي فساد در كشور مي‌داند؛ محاكمه انواع سلاطين سكه، خودرو، قير، كاغذ و … شجاعانه و مدبرانه است. لكن آنچه كه بايد به عنوان يكي از اولويت‌هاي اصلي قوه قضاييه در دستور كار قرار گيرد، انهدام خط توليد سلطان‌سازي است كه انجام اين مهم، نيازمند عزم جدي و هم‌ياري همه‌جانبه قواي مققنه و مجريه است.

 

۲) با توجه به تاكيدات مداوم آيت‌الله رئيسي به لزوم حراست از حقوق شهروندي اقشار مختلف مردم از زمان قرار گرفتن در مصدر امور عدليه، صحنه رويدادهاي اين روزهاي كشور بيش از هر زمان ديگري بر لزوم فعاليت‌هاي گسترده دستگاه قضايي براي احقاق حقوق شهروندي دلالت دارد؛ اهمال دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم در اتخاذ تدابيري كه ضامن امنيت اقتصادي مردم جامعه باشد، به وضوح احساس مي‌شود و شاهديم كه صحنه اقتصاد كشور تبديل به عرصه جولان دلالاني شده است كه برخي با مقاصد سياسي و برخي ديگر با مقاصد غير سياسي، معيشت مردم را گروگان گرفته‌اند و شاهد اثبات اين مدعا، اضطراب و تشويشي است كه اين روزها بواسطه ناكارامدي مسئولين اجرايي كشور، در ميان خيل عظيم متقاضيان مسكن رخنه كرده است. نقش‌آفريني جدي قوه قضاييه در راستاي پاسداشت از بديهي‌ترين حقوق شهروندي به منظوركاهش آلام عمومي مردمي كه خود را قرباني اين دلالان مي‌بينند، مي‌تواند ضمن شفاف سازي خط  ناكارامدي غربگرايان در ايجاد هزينه براي عموم مردم، ريل مديريت و حل مسائل و مشكلات جامعه را به سمت و نفع طبقه متوسط و ضعيف جامعه تغيير دهد.

 

۳) اگرچه روند كشف بررسي  و برگزاري جلسات علني موسوم به اكبر طبري خود يكي از افتخارات دستگاه قضا در جمهوري اسلامي ايران است اما چگونگي شكل‌گيري باند گسترده فساد  به سركردگي اكبر طبري در قوه قضاييه، يكي از ابهامات جدي مردم است و “عدم احراز تخلفات گسترده طبري”، براي مديران و مسوولان دوره پيشين دستگاه قضا، توجيه مناسبي براي اقناع افكار عمومي نيست.

 

قطعا شبكه‌هاي فساد- رانت و بزه كاري‌هاي كلان سياسي در حوزه قدرت به يكباره و يك شبه بوجود نمي آيد  بلكه زمينه هاي مديريتي- ساختاري – ارتباطاتي  – فردي و سازماني موجود در سيستم طي فراگردي سازمان يافته، ميتواند چنين فاجعه اي سازماني را شكل دهد. فلذا  شفاف كردن و ارائه  مدل  فراگردهاي مولد فسادهاي اين چنين براي عموم  بيش از هرچيز ديگري ميتواند اطمينان و اعتماد به نظام  را افزايش دهد.

 

۴) تحولات صورت گرفته در دستگاه قضايي برخاسته از تفكرانقلابي مورد انتظار در مديريت كلان حوزه قضاست ضمن تاكيد بر ادامه اين رويكرد در سطح كلان ضرورت دارد اين نگاه انقلابي درسطوح پايين دستي و اجرايي  سازمان ها و دادگاه هاي دستگاه قضايي نيز با عمق بخشي به فعاليت‌هاي عدالت محور و بكار گيري قضات جوان و انقلابي، به شدت پيگيري و نهادينه شود. شاخص هايي همچون افزايش دقت قضات در رسيدگي ها  ونظارت بر قضاوت آنها، پرهيز از نياز به سفارش ها در روند رسيدگي ها و رعايت اصل مساوات، سرعتعمل در رسيدگي ها و داررسي ها، علني بودن محاكمه، رعايت اصل برائت و انصاف براي متهمان، بخشي از اين موارد مي باشد.

 

۵) با عنايت به نامگذاري سال جاري به سال جهش توليد از سوي مقام معظم رهبري،  ايجاد بستر مناسب جريان سالم سرمايه گذاري و توليد، زمينه‌سازي براي حمايت و افزايش توليد كالاهاي داخلي، رفع موانع فرايندهاي اداري زايد و فساد زا ، مبارزه با رانت هاي اقتصادي و… در سيستم هاي اجرايي ، مبارزه با قاچاق كالا در مبادي رسمي و غير رسمي ، عرصه هاي  راهبردي و مهم ديگري از فعاليت دستگاه قضا در تنظيم سياست هاي جهش توليد مي باشد كه بي ترديد عزم جدي قوه قضاييه در اين عرصه و  برنامه‌ريزي و فعاليت مستمر با هماهنگي با دستگاه اجرا يي و تقنيني كشور مي تواند زمينه ساز تحول جدي در مديريت كلان كشور باشد.

 

مبرهن است كه نكات مذكور تنها بخشي كوچكي از مواردِ مرتبط با دستگاه قضايي را شامل مي‌شود كه بنا به ضرورت و اولويت، بصورت كاملا اجمالي، بدانها اشاره شد؛ جبهه پايداري انقلاب اسلامي در مسير استقرار عدالت در تمامي شريان‌هاي كشور، همواره خويش را همراه قوه قضاييه و ديگر قوا ونهادهاي كشور دانسته، و همچنين حمايت از محاسن و انتقاد از كاستي‌ها به منظور بهبود حكمراني را بر خود فرض مي‌داند.

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.