اجاره خودرو و دردسرهای آن – بایدها و نبایدها

اجاره خودرو و دردسرهای آن – بایدها و نبایدها

[ad_1]

رنت خودرو یا همان اجاره خودرو در کشورهای پیشرفته جهان از جایگاه ویژه ای برخوردار است . بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به دلیل جاذبه های مختلف گردشگری و سرمایه گذاری کلان در صنعت گردشگری ، همواره پذیرای تعداد زیادی توریست در کشور خود می باشند . خدمات گردشگری همچون گشت و گذار شهری و معرفی امکان تاریخی، خرید صنایع دستی ، رستوران گردی و جاذبه های تفریحی ، اقامتگاه های لوکس و مدرن ، هر یک به نوبه خود دارای اهمیت بسازیی در توسعه این صنعت پولساز در دنیا هستند. یکی از مهمترین خدمات در این کشورها توسعه سیستم حمل و نقل می باشد ، مترو ، اتوبوس ، تاکسی و غیره هر کدام نقش مهمی ایفا می کنند اما کافی نیستند.

 

 

 

بسیاری از گردشگران علاقه دارند در مدت سفر با استفاده از خودروی شخصی  تردد کنند. مسلما با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی نمی توان به اندازه خودروی شخصی راحت بود و به سیاحت پرداخت، به همین دلیل است که اجاره خودرو در کشورهای توریستی بسیار حائز اهمیت است. در ایران نیز شرکت ها و موسسات بسیاری در حال ارائه خدمات اجاره خودرو بدون راننده هستند اما این کسب و کار دارای باید ها و نبایدهایی است که در ادامه به آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

مدارک لازم برای اجاره خودرو چیست؟

قبل از هر چیز لازم است بدانیم اجاره خودرو انواع مختلفی دارد و باید ببینیم هدف ما از کرایه کردن یک خودرو چیست.

خوب فرض کنید به عنوان یک مسافر وارد شهر یا کشوری شده اید، ممکن است به قوانین رانندگی در آنجا تسلط نداشته باشید یا حتی پیدا کردن مسیرها برای شما دشوار باشد. به همین دلیل بهترین گزینه برای انجام امور روزمره مانند : خرید ، گردش داخل شهری ، رسیدن به قرارهای کاری ، انجام امور پزشکی و غیره ، اجاره خودرو با راننده در اختیار است. خوب کاملا واضح است که شما در این حالت نیازی به ارائه مدرک یا تضمین خاصی ندارید و هیچ گونه مسئولیتی متوجه شما نخواهد بود.

فرض کنید میخواهید برای جشن عروسی خود یک ماشین شیک و لاکچری کرایه کنید و به فیلم و عکس عروسی خود جلوه ای دوچندان بدهید، در اینصورت نیز وقتی از اجاره ماشین عروس با راننده استفاده کنید هم نیازی به ارائه هیچ مدرکی نخواهد بود.

 

 

اما برای اجاره خودرو بدون راننده یا به عبارت دیگر رنت خودرو به دلیل اینکه ماشین به شما امانت داده می شود موضوع کمی پیچیده تر میشود. از زمانی که اتومبیل تحویل شما می شود تا لحظه بازگشت خودرو به شرکت مسئولیت آن با شماست و باید مانند خودروی خودتان از آن مراقبت کنید در غیر اینصورت دچار دردسر هایی می شوید که در ادامه توضیح داده خواهد شد. به همین دلیل است که شرکت های رنت کار برای این کار ضمانت های مختلفی مانند وجه نقد ، چک و سفته ، سند ملکی و غیره در نظر می گیرند.

 

باید ها و نبایدهای اجاره خودرو

همانظور که گفته شد، مسئولیت خودروی اجاره شده از لحظه تحویل به شما تا زمان بازگشت آن با شماست ! یعنی در صورت تصادف ، جریمه های راهنمایی و رانندگی ، سرقت خودرو ، یا بروز مشکلات فنی برای خودرو شما باید به شرکت جریمه پرداخت کنید. شاید بپرسید پس نقش بیمه بدنه چیست ؟ بله تمام خودروهایی که توسط شرکت های معتبر اجاره داده می شوند دارای بیمه ثالث و بدنه هستند اما آیا این کافیست ؟

قطعا خیر ! اینطور نیست . زمانی که خودرویی دچار سانحه می شود بیمه بدنه بخشی از خسارت را به عنوان فرانشیز پرداخت نمی کند، از طرفی ماشین دچار افت قیمت می شود که این هم توسط شرکت های بیمه پرداخت نمی شود . نکته دیگر اینکه ، خودروی مربوطه ابزار درآمدی به حساب می آید لذا تا زمان تعمیر در تعمیرگاه میبایست هزینه اجاره روزانه را پرداخت کنید .

در مورد بیمه ثالث هم مسائلی مطرح است ، در صورت بروز خسارت مالی به خودروی دیگر ممکن است سقف تعهد مالی بیمه ثالث جوابگوی میزان خسارت نباشد و طبیعتا مازاد خسارت به عهده اجاره گیرنده می باشد.

[ad_2]

Source link

adminfasd1312

adminfasd1312

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *